Jakie są objawy zakażenia HCV? Jak wykryć?

Wirus HCV nie bez powodu nazywany jest cichym zabójcą. Wirus potrafi przez nawet kilkadziesiąt lat pozostawać ukrytym w naszym organizmie i nie wywoływać żadnych objawów. Brak objawów jest łudzący- przez ten czas wirus pomału wyniszcza naszą wątrobę.

Okres wylęgania wirus wynosi ok 50 dni od momentu zakażenia. Bezobjawowy i łagodny przebieg zarażenia jest typowy dla zapalenia wątroby typu C. Wiele chorych jest nieświadomych zakażenia i zaraża innych. Chorobę wykrywa się nawet po kilkudziesięciu latach, ale im szybsze wykrycie tym większa szansa na zahamowanie rozwoju choroby i niedopuszczenia do piorunującego zapalenia wątroby. Powolne wykrycia wirusa u niektórych chorych doprowadza do marskości wątroby lub raka.

Jednak niektórzy chorzy doświadczają pewnych objawów. 20% zakażonych odczuwa dolegliwości w postaci: braku łaknienia, bólów brzucha, zmęczenie, trudności z koncentracją, niepokoje, depresja, bóle stawowo- mięśniowe, stany podgorączkowe i swędzenie skóry. Objawy te nie wskazują jednoznacznie na wirusowe zapalenie wątroby i mogą być mylone z inną chorobą.

U 10% chorych widoczne jest typowe zażółcenie skóry. W badaniach podstawowym objawem jest także mierne powiększenie wątroby.

80% chorych nie odczuwa żadnych objawów. Brak objawów jest nazywany stanem przewlekłym. 20-30% chorych z przewlekłym zapaleniem wątroby po kilkunastu-kilkudziesięciu latach doświadczyć może, oprócz wspomnianej wcześniej marskości wątroby i raka, wodobrzusza, żylaków, krwawienie przełyku, żółtaczki, mieć problemy z krzepliwością krwi, zaburzenia psychiczne lub śpiączkę wątrobową.

Zdjęcie z zdrowie.gazeta.pl